Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Zakład Rehabilitacji

w ramach działalności ZAKŁADU REHABILITACJI LECZNICZEJ wykonujemy zabiegi:

 • Masaż klasyczny - to rodzaj masażu o bardzo długiej historii. Stosowano go już 3 tysiące lat temu w Chinach. Masaż klasyczny może pełnić różne funkcje dlatego wykorzystuje się go w walce z różnymi chorobami i dolegliwościami. W dużej mierze oparty jest na technice, którą rozwinął szwedzki lekarz Per Henrik Ling, a w późniejszych latach Holender Johan Mezger.
 • Kinezyterapia - inaczej leczenie ruchem lub rehabilitacja ruchowa. Jej podstawą są ćwiczenia fizyczne o charakterze leczniczym. Celem kinezyterapii jest przywrócenie lub utrzymanie choremu całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej. Dzięki kinezyterapii można przywrócić prawidłową ruchomość w stawach oraz siłę i wytrzymałość mięśni, pobudzić i poprawić czynności ośrodkowego układu nerwowego, poprawić pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, korygować wad postawy ciała i nieprawidłowe nawyki ruchowe, a także przystosować chorego do życia w przypadku trwałej niepełnosprawności.
 • Kąpiel wirowa - zabieg wykorzystuje w celach leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne związane z ruchem wirowym. Kąpiel wirowa powoduje rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę lokalnego ukrwienia oraz łagodzenie dolegliwości bólowych.
 • Elektrostymulacja - to zabieg elektroleczniczy w którym w celu pobudzenia mięśni lub nerwu do pracy wykorzystuje się przepływ prądu impulsowego
 • Sollux - Naświetlanie lampą sollux jest jednym z zabiegów ciepłoleczniczych i światłoleczniczych. Promieniowanie emitowane przez lampę powoduje poprawę ukrwienia oraz pobudzenie procesów metabolicznych, co powoduje przyspieszenie regeneracji uszkodzonych tkanek. Działa przeciwbólowo i powoduje obniżenie napięcia mięśniowego.
 • Jonoforeza - Zabieg polegający na wykorzystaniu prądu o stałym natężeniu do wprowadzenia w określone miejsce ciała leku. Lek w postaci żelu wnika poprzez skórę do głębiej położonych warstw. Do zabiegu jonoforezy stosuje się substancje, które są elektrolitami, czyli takie, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej. Są to najczęściej: histamina, voltaren, profenid, jod, wapń, lignokaina, magnez, butapirazol.
 • Galwanizacja - to zabieg elektroleczniczy, w którym wykorzystuje się prąd stały. Działa on kojąco na nerwy czuciowe (działanie przeciwbólowe), a pobudzająco na nerwy ruchowe
 • Diadynamika (diadynamiczne prądy Bernarda) - to prądy zmienne o małej częstotliwości powstałe w wyniku nałożenie na prąd stały prądu impulsowego. Skutkiem dziania prądów Bernarda jest efekt przeciwbólowy oraz, na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, usprawnianie procesów odżywczych tkanek i przemiany materii.
 • Interdyn - określane także jako zabieg interdyn czy prądy Nemeca. Zabieg z użyciem prądów interferencyjnych charakteryzuje się głęboką penetracją tkanek oraz zredukowanym ryzykiem działań niepożądanych w postaci poparzeń skóry. Interdyn wzmacnia mięśnie, rozluźnia je, ma także działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe – poprawia ukrwienie
 • Prądy Tens (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) - czyli przezskórna stymulacja nerwów jest metodą polegającą na wysyłaniu impulsów elektrycznych o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych. Efektem zabiegu jest skuteczne blokowanie przez wysyłane sygnały impulsów nerwowych niosących informację o bólu do mózgu oraz inicjowanie powstawania naturalnych substancji przeciwbólowych w organizmie – endorfiny. Znajduje również zastosowanie w terapii trudno gojących się ran i owrzodzeń.
 • Terapuls - właściwie diatermia, to impulsowe pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości, które nie wytwarza ciepła, a działa na potencjał błon komórkowych. Jego działanie terapeutyczne polega na dostarczeniu organizmowi energii o bardzo dużej częstotliwości, przy bardzo krótkim czasie oddziaływania i długiej przerwie następującej po każdym impulsie. Ma ono efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwobrzękowy.
 • Pole magnetyczne - przenika w głąb zmienionych chorobowo tkanek i mobilizuje je do regeneracji. Zabiegi z użyciem pola magnetycznego pomagają zredukować ból i stan zapalny, niwelują obrzęki oraz przyspieszają gojenie.
 • Ultradźwięki - to fale akustyczne o wysokiej częstotliwości (1-3 MHz).Tkanka naświetlana tego typu falami podczas zabiegu podlega mikro-masażowi, którego efektem jest zwiększona temperatura, przyspieszone mikrokrążenie. Ultradźwięki działają przeciwbólowo, rozluźniająco, przyspieszają gojenie
 • Krioterapia (miejscowa) - to zabieg prowadzący do miejscowego obniżenia temperatury ciała. Sprawia, że organizm musi uruchomić adaptacyjne mechanizmy regulacji cieplnej. Efektem tego procesu jest skurcz naczyń krwionośnych skóry i tkanki podskórnej, a tym samym zmniejszenie przepływu krwi. Krótkotrwałe zabiegi z użyciem zimna zwiększają pobudliwość obwodowych nerwów, zarówno czuciowych jak i ruchowych oraz zwiększają napięcie mięśni. Z kolei długotrwałe zabiegi powodują podwyższenie progu bólu, obniżają napięcie mięśni oraz zmniejszają pobudliwość włókien nerwowych.
 • Laseroterapia - to metoda leczenia wykorzystująca wiązki światła laserowego do przeniesienia do głębiej położonych tkanek energii promieniowania. Wywołuje ona drgania atomów naświetlanych komórek i tkanek. Występuje tu zjawisko rezonansu elektronicznego paramagnetycznego, które wzbudza promieniowanie wtórne udzielające się sąsiednim tkankom położonym głębiej. Efektem tego jest normalizacja wszystkich niezliczonych procesów odbywających się nieustannie w ludzkim organizmie.
 • Fonoforeza - zabieg polegający na wykorzystaniu drgań mechanicznych – ultradźwięków do wprowadzenia w określone miejsce ciała leku. Lek w postaci żelu wnika poprzez skórę do głębiej położonych warstw. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Do zabiegu fonoforezy stosuje się przede wszystkim leki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie, znieczulająco I przeciwzakrzepowo.
 • Drenaż limfatyczny - jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęków limfatycznych. Może być wykonywany manualnie lub z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu do terapii przeciwobrzękowej. Zarówno jedno, jak i drugie postępowanie jest ukierunkowane na stymulację układu limfatycznego, co objawia się pobudzeniem pracy komórek mięśniowych naczyń limfatycznych, a także tworzeniem się nowych naczyń obocznych.
 • Tonoliza - jest metodą elektrostymulacji, ma na celu zniesienie lub zmniejszenie spastyczności mięśni i przywrócenie równowagi fizjologicznej pobudzenia włókien mięśniowych. Krótkie impulsy elektryczne wysyłane przez skórę do mięśni powodują ich skurcz, a następnie rozluźnienie, co prowadzi w efekcie do odbudowania mechanizmów odruchowych i przywrócenia równowagi fizjologicznej mięśni.

 

Wachlarz zabiegów ustalany jest dla każdego pacjenta indywidualnie i uwzględnienia jego stan zdrowia oraz ewentualne przeciwwskazania do wykonania poszczególnych zabiegów.